Legal Bulletin Of The Law Office Of Adam Polowiec (3 – 9 march 2014 r.)
We would like to present the next issue of legal bulletin of the Law Office of Adam Polowiec.
What you will find here is some information about the new provisions of law and the projects of amendments to acts, but also case-laws including the case laws of Supreme Court, Constitutional Tribunal and European Court of Justice.
Nowe Prawo
SZKOLNICTWO
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 lutego 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 2014 r., poz. 251) – wejdzie w życie z dniem 1 września 2014 r.
W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 204) uległo zmianie brzmienie §1 oraz został dodany załącznik nr 14.
Ustawa z dnia 21 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2014 r., poz. 290) – wejdzie w życie z dniem 22 marca 2014 r.
W ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) uległo zmianie brzmienie art. 22a oraz został dodany art. 22c.
ZAWODY PRAWNICZE
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 lutego 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie komisji egzaminacyjnych oraz przeprowadzania egzaminów konkursowego i komorniczego (Dz. U. z 2014 r., poz. 264) – wejdzie w życie z dniem 19 marca 2014 r.
W rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 września 2013 r. w sprawie komisji egzaminacyjnych oraz przeprowadzania egzaminów konkursowego i komorniczego (Dz. U. poz. 1078) uległo zmianie brzmienie §13.
Orzecznictwo
Trybunał Konstytucyjny; Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
WOLNOŚĆ SŁOWA
Przepis kodeksu karnego, który zawiera zwrot „nawołuje do nienawiści”, jest zgodny z Konstytucją. Skarżący dowodził, że art. 256 §1 kodeksu karnego w części obejmującej zwrot „nawołuje do nienawiści” jest niejasny i nieprecyzyjny, a przez to narusza wolność słowa. Sędziowie orzekli, że nie da się uniknąć używania zwrotów niedookreślonych i nieostrych w przepisach prawa, ponieważ są one tworzone przy użyciu słów powszechnego języka polskiego. Te zaś na ogół nie są ani jednoznaczne, ani wystarczająco dookreślone czy ostre. I o ile prawodawca powinien zawsze dążyć do ujednoznacznienia używanych słów, to jednak występowanie zwrotów niedookreślonych i nieostrych może być wskazane dla zapewnienia przepisom niezbędnej elastyczności tak, by na ich podstawie dało się w sposób adekwatny kwalifikować indywidualne cechy konkretnych zdarzeń. Dlatego znaczenie zaskarżonego zwrotu „nawołuje do nienawiści” może być ustalone przede wszystkim przez odwołanie się do znaczeń, jakie mają te słowa w ogólnym języku polskim. Istotne jest również to, że zwrot ten doprecyzowuje kontekst normatywny ich użycia w kodeksie karnym. Kwalifikacja przez prokuratorów i sądy określonych zachowań jako przestępstw nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych, albo ze względu na bezwyznaniowość, musi zatem być dokonywana z uwzględnieniem wolności słowa chronionej przez konstytucję oraz umowy międzynarodowe, którymi związana jest Polska. Chodzi o Powszechną deklarację praw człowieka, Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz Międzynarodowy pakt praw osobistych i politycznych. I chociaż wolność słowa to jedno z podstawowych praw człowieka, kluczowe dla jego rozwoju i samorealizacji oraz mające konstytutywne znaczenie dla demokracji, to jednak ograniczenie tej wolności spełnia kryterium konstytucyjnej proporcjonalności. Jest bowiem konieczne w państwie demokratycznym dla jego bezpieczeństwa, porządku publicznego oraz wolności i praw innych osób – wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 lutego 2014 r., sygn. akt: SK 65/12.
PRACA PODCZAS ZWOLNIENIA
Przepis ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w zakresie, w jakim stanowi podstawę utraty prawa do zasiłku chorobowego przez ubezpieczonego, który w czasie orzeczonej niezdolności do pracy wykonywał ją jednak uzyskując wynagrodzenie przekraczające wysokość płacy minimalnej, jest zgodny z Konstytucją. Skarga dotyczyła bowiem ubezpieczonej, która w okresie pozostawania na zwolnieniu lekarskim pracowała zarobkowo. Jak twierdziła, zajęcie to stanowiło jednocześnie formę terapii wspomagającej proces leczenia. W ocenie skarżącej taka okoliczność nie powinna skutkować pozbawieniem jej prawa do zasiłku chorobowego. Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że obowiązująca konstrukcja zasiłku chorobowego odpowiada wymaganiom, jakie przed ustawodawcą stawia art. 67 ust. 1 Konstytucji – wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 lutego 2014 r., sygn. akt: SK 18/13.
Sąd Najwyższy
ZAWIESZENIE POSTĘPOWANIA
Przed doręczeniem pozwu i rozpoczęciem rozprawy sąd nie może zawiesić postępowania na podstawie art. 177 §1 pkt 6 k.p.c. na skutek niewskazania przez powoda danych pozwalających na ustalenie numerów, o których mowa w art. 2081 k.p.c. Po rozpoczęciu rozprawy zawieszenie postępowania na tej podstawie może nastąpić tylko wtedy, gdy uzyskanie danych umożliwiających ustalenie wskazanych numerów nie jest możliwe – uchwała Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 2014 r., sygn. akt: III CZP 137/13.
ZAWEZWANIE DO PRÓBY UGODOWEJ
W postępowaniu pojednawczym sąd ustala wynagrodzenie pełnomocnika na podstawie stawki minimalnej, o której mowa w §10 ust. 1 pkt 3 w związku z § 5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (tj. Dz. U. z 2013 r., poz. 490) – uchwała Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 2014 r., sygn. akt: III CZP 117/13.
PRAWO POCZTOWE
Datą uiszczenia opłaty sądowej na rachunek bankowy sądu wnoszonej w postaci wpłaty gotówkowej w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego (Poczty Polskiej S.A.) jest data przyjęcia tej wpłaty przez operatora – uchwała Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 2014 r., sygn. akt: III CZP 112/13.
POSTĘPOWANIE EGZEKUCYJNE
Dłużnik zajętej wierzytelności, który w związku z zajęciem przekazał świadczenie organowi egzekucyjnemu, wiedząc, że przed zajęciem dotychczasowy wierzyciel przelał wierzytelność na osobę trzecią, nie korzysta z ochrony przewidzianej w art. 512k.c. – uchwała Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 2014 r., sygn. akt: III CZP 110/13.
NIERUCHOMOŚCI
Ustanowienie odrębnej własności lokalu w budynku położonym na nieruchomościach gruntowych stanowiących własność Skarbu Państwa i gminy jest niedopuszczalne także wtedy, gdy użytkownikiem wieczystym gruntu obejmującego te nieruchomości jest jedna osoba – uchwała Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 2014 r., sygn. akt: III CZP 109/13.
PEŁNOMOCNICTWO PROCESOWE
Osoba upoważniona w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego (art. 87 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej – tj. Dz. U. z 2013 r., poz. 672 z późn. zm.), której dane zostały objęte wpisem tego oddziału do Krajowego Rejestru Sądowego, może udzielić pełnomocnictwa procesowego do zastępowania przedsiębiorcy zagranicznego w sprawach o roszczenia związane z działalnością tego oddziału – uchwała Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 2014 r., sygn. akt: III CZP 103/13.