Legal Bulletin Of The Law Office Of Adam Polowiec (18 May – 7 June 2015)

Legal Bulletin Of The Law Office Of Adam Polowiec (18 May – 7 June 2015)

We would like to present the next issue of legal bulletin of the Law Office of Adam Polowiec.
What you will find here is some information about the new provisions of law and the projects of amendments to acts, but also case-laws including the case laws of Supreme Court, Constitutional Tribunal and European Court of Justice.

SYSTEM MONITOROWANIA I KONTROLOWANIA JAKOŚCI PALIW

RozporządzenieMinistra Gospodarki z dnia 21 maja 2015 r. w sprawie metod badania jakości lekkiego oleju opałowego, ciężkiego oleju opałowego oraz oleju do silników statków żeglugi śródlądowej  (Dz. U. 2015, poz. 740)  – wejdzie w życie z dniem 1 czerwca 2015 r.

 

Trybunał Konstytucyjny; Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

UMOWA ZAWARTA DROGĄ ELEKTRONICZNĄ

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że artykuł 23 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych należy interpretować w ten sposób, że w przypadku umowy sprzedaży, takiej jak sporna w postępowaniu głównym, zawartej drogą elektroniczną, która zawiera klauzulę prorogacyjną, technika akceptacji ogólnych warunków tej umowy przez kliknięcie (tzw. click wrapping) stanowi przekaz elektroniczny umożliwiający trwały zapis tej umowy w rozumieniu owego przepisu, jeżeli technika ta stwarza możliwość wydrukowania i zapisania tekstu przedmiotowych warunków ogólnych przed zawarciem umowy–Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiejz dnia 21 maja 2015 r., sygn. akt C-322/14.

 

PODATEK OD WYKORZYSTANIA PALIW JĄDROWYCH

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że:

Artykuł 267 TFUE należy interpretować w ten sposób, że sąd krajowy mający wątpliwości co do zgodności uregulowania krajowego zarówno z prawem Unii, jak i z konstytucją danego państwa członkowskiego, nie jest pozbawiony uprawnienia ani w danym wypadku zwolniony z obowiązku skierowania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytań dotyczących wykładni lub oceny ważności tego prawa, ze względu na fakt, że postępowanie wpadkowe w sprawie kontroli zgodności tego uregulowania z konstytucją jest w toku przed sądem krajowym, któremu powierzono sprawowanie tej kontroli;

Artykuł 14 ust. 1 lit. a) dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej, oraz art. 1 ust. 1 i 2 dyrektywy Rady 2008/118/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, uchylającej dyrektywę 92/12/EWG należy interpretować w ten sposób, że nie sprzeciwiają się one uregulowaniu krajowemu, takiemu jak będące przedmiotem sporu w postępowaniu głównym, które przewiduje nałożenie podatku od wykorzystania paliw jądrowych do przemysłowego wytwarzania energii elektrycznej;

Artykuł 107 TFUE należy interpretować w ten sposób, że nie sprzeciwia się on uregulowaniu krajowemu, takiemu jak będące przedmiotem sporu w postępowaniu głównym, które przewiduje nałożenie podatku od wykorzystania paliw jądrowych do przemysłowego wytwarzania energii elektrycznej;

Artykuł 93 akapit pierwszy EWEA i art. 191 EWEA w związku z art. 3 akapit pierwszy protokołu (nr 7) w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej, załączonego do traktatów UE, FUE i EWEA, a także art. 192 akapit drugi EWEA w związku z art. 1 akapit drugi EWEA i art. 2 lit. d) EWEA należy interpretować w ten sposób, że nie sprzeciwiają się one uregulowaniu krajowemu, takiemu jak będące przedmiotem sporu w postępowaniu głównym, które przewiduje nałożenie podatku od wykorzystania paliw jądrowych do przemysłowego wytwarzania energii elektrycznej

– wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 4 czerwca 2015 r., sygn. akt C-5/14.

 

SĄD NAJWYŻSZY

SŁUŻEBNOŚĆ MIESZKANIA

Służebnością osobistą – służebnością mieszkania można obciążyć tylko rzecz, tj. nieruchomość. Natomiast udział w nieruchomości wspólnej jest prawem rzeczowym. Udział nie jest więc rzeczą, ale prawem. Na prawie można ustanowić co najwyżej użytkowaniePostanowienie Sądu Najwyższego z 29 maja 2015 r., sygn. akt V CSK 416/14.

 

PRAWO UPADŁOŚCIOWE

Wierzyciel upadłej spółki, który z naruszeniem przepisów prawa upadłościowego uzyskał świadczenie za rzetelnie wykonaną umowę, nie musi zwracać pieniędzyWyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 maja 2015 r., sygn. akt II CSK 412/14.

 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ CZŁONKÓW ZARZĄDU OSOBY PRAWNEJ

Byli członkowie zarządu osoby prawnej ponoszą odpowiedzialność za wyrządzone przez nią szkody, jeśli złamali zasady współżycia społecznegoWyrok Sądu Najwyższego  z dnia 21 maja 2015 r., sygn. akt IV CSK 539/14.