Legal Bulletin Of The Law Office Of Adam Polowiec (4 – 10 march 2013 r.)

Legal Bulletin Of The Law Office Of Adam Polowiec (4 – 10 march 2013 r.)

We would like to present the next issue of legal bulletin of the Law Office of Adam Polowiec.
What you will find here is some information about the new provisions of law and the projects of amendments to acts, but also case-laws including the case laws of Supreme Court, Constitutional Tribunal and European Court of Justice.

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 lutego 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 279) – wejdzie w życie z dniem 16 marca 2013 r.

W rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 2010 r. w sprawie wzorów ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (Dz. U. z 2010 r., nr 12, poz. 69) uległo zmianie brzmienie §1, załącznika nr 1 oraz został dodany załącznik nr 1a.

 

PRAWO RUCHU DROGOWEGO

Rozporządzenie Komisji Unii Europejskiej nr 171/2013 z 26 lutego 2013 r. zmieniające załączniki I i IX oraz zastępujące załącznik VIII do dyrektywy 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów (dyrektywy ramowej) oraz zmieniające załączniki I i XII do rozporządzenia Komisji (WE) nr 692/2008 wykonującego i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych (Euro 5 i Euro 6) oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów (Dz. UE z 27.02.13 r., nr L 55) – wejdzie w życie z dniem 19 marca 2013 r. Wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

 

Trybunał Konstytucyjny; Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

EMERYTURY MUNDUROWE

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawodawca dysponuje wprawdzie względnie szerokim zakresem swobody regulacyjnej przy normowaniu zasad wypłaty emerytur, ale nie oznacza to, że nie musi uwzględniać standardów płynących z innych norm ustawy zasadniczej, w tym wymagań proporcjonalności ograniczenia danego prawa oraz zasadności ingerencji w konstytucyjne prawa podmiotowe i zasady sprawiedliwości społecznej. Wstrzymanie wypłaty emerytury ma miejsce wtedy, kiedy samo świadczenie emerytalne nadal przysługuje, gdy ani nie zostało zawieszone, ani nie stwierdzono jego nieistnienia czy ustania. Świadczeniobiorca niezmiennie spełnia zatem ustawowe warunki nabycia prawa do świadczenia, a jego indywidualny status prawny, potwierdzony niegdyś decyzją emerytalną, pozostaje aktualny. Tymczasem cechy systemu zabezpieczenia społecznego służb mundurowych nie stanowią dostatecznego uzasadnienia dla mechanizmu prawnego przewidzianego w zaskarżonym przepisie, gdy wstrzymanie wypłaty emerytury następuje ze względu na niemożność jej doręczenia z przyczyn niezależnych od organu emerytalnego – wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 lutego 2013 r., sygn. akt: P 14/11.

 

OCHRONA ŚRODOWISKA

Wójt zajmie ci pensję, jeżeli nie zapłacisz za wywóz śmieci

Od 1 lipca 2013 r. właściciele nieruchomości będą regulować opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w urzędach gmin.

 

PODATKI I RACHUNKOWOŚĆ

Od kwietnia 2013 roku drożej w kawiarniach

Od 1 kwietnia 2013 r. zaczną obowiązywać nowe stawki VAT.