Legal Bulletin Of The Law Office Of Adam Polowiec (27 may – 2 june 2013 r.)

Legal Bulletin Of The Law Office Of Adam Polowiec (27 may – 2 june 2013 r.)

We would like to present the next issue of legal bulletin of the Law Office of Adam Polowiec.
What you will find here is some information about the new provisions of law and the projects of amendments to acts, but also case-laws including the case laws of Supreme Court, Constitutional Tribunal and European Court of Justice.

PRAWO ADMINISTRACYJNE

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 9 maja 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i trybu wydawania kart pojazdów, wzoru karty pojazdu oraz jej opisu (Dz. U. z 2013 r., poz. 591) – wejdzie w życie z dniem 22 czerwca 2013 r.

W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 20 października 2003 r. w sprawie warunków i trybu wydawania kart pojazdów, wzoru karty pojazdu oraz jej opisu (Dz. U. z 2003 r., nr 189, poz. 1858 oraz z 2006 r., nr 86, poz. 600) uległo zmianie brzmienie §1, §5, §8.

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 23 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentów stanowiących podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucja, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdów (Dz. U. z 2013 r. poz. 592) – wejdzie w życie z dniem 22 czerwca 2013 r.

W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 24 września 2003 r. w sprawie dokumentów stanowiących podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucja, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdów (Dz. U. z 2004 r., nr 189, poz. 1857) uległo zmianie brzmienie §2.

 

POSTĘPOWANIE CYWILNE

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postepowaniu cywilnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 600) – wejdzie w  życie z dniem 7 czerwca 2013 r.

 

Trybunał Konstytucyjny; Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

 

CZAS PRACY SĘDZIÓW

Sędziowie trybunału podkreślili, że ustawodawca ma swobodę w określeniu systemu pracy dla określonych grup zawodowych. Konstytucja nie przesadza ani o wymiarze czasu pracy, ani o rekompensatach za nadgodziny. Obowiązujący sędziów model czasu pracy jest także w pełni spójny z zasadami wynagradzania. I skoro czas pracy sędziego określony jest wymiarem jego zadań, to obowiązujące zasady wynagrodzenia maja u podstaw przesłanki zobiektywizowane różnicowania płac – w zależności od szczebla wymiaru sprawiedliwości, długości stażu i pełnionych przez sędziego funkcji. Brak uzależnienia wysokości wynagrodzenia od liczby spraw, szybkości, sposobu orzekania czy jakkolwiek rozumianych sukcesów w pracy należy uznać za rozwiązanie podkreślające szacunek dla urzędu sędziego i gwarantujące jego niezawisłość. Biorąc pod uwagę, że skarżący nie uwzględnił ani konstytucyjnych podstaw statusu prawnego sędziego, ani specyfiki jego służby związanej bezpośrednio z obowiązkiem zapewnienia urzędowi niezawisłości, trybunał uznał, że zaskarżony przepis, choć zgodny z konstytucją, nie oznacza aprobaty dla nadmiernego obciążania sędziów sprawami i związanymi z tym dodatkowymi obowiązkami – wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 maja 2013 r. sygn. akt: SK 11/11.