Legal Bulletin Of The Law Office Of Adam Polowiec (23 February – 1 March 2015)

Legal Bulletin Of The Law Office Of Adam Polowiec (23 February – 1 March 2015)

We would like to present the next issue of legal bulletin of the Law Office of Adam Polowiec.
What you will find here is some information about the new provisions of law and the projects of amendments to acts, but also case-laws including the case laws of Supreme Court, Constitutional Tribunal and European Court of Justice.

PODATKI I RACHUNKOWOŚĆ

Ustawa z dnia 16 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 251) – wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem art. 4, który wchodzi w życie z dniem 28 lutego 2015 r.

W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) zmianie ulegnie brzmienie art. 2, art. 9 ust. 1a, art. 11 ust. 1, art. 20, dodany zostanie rozdział 5a, uchylony zostanie w art. 30 ust. 1 pkt 7.

W ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) zmianie ulegnie brzmienie art. 99, art. 306f §2, dodany zostanie w art. 68 §4a, w art. 272 w pkt 3 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 4.

 

OBLIGACJE

Ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach (Dz. U. z 2015 r., poz. 238)
– wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2015 r.

Trybunał Konstytucyjny; Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

SPRZEDAŻ OLEJU OPAŁOWEGO

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że § 6 ust. 5 w związku z § 5 pkt 1, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2003 r., oraz § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego w zakresie, w jakim dotyczy przypadków nieświadomego przyjęcia przez sprzedającego oświadczenia o przeznaczeniu nabywanego oleju na cele opałowe zawierającego nieprawdziwe dane, jest niezgodny z art. 64 ust. 1 i 3 w związku z art. 2 oraz art. 31 ust. 3 Konstytucji. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że podatnik nie może ponosić negatywnych konsekwencji składania fałszywych oświadczeń przez osoby trzecie – nabywców oleju opałowego, w przypadku, gdy nie miał on świadomości, że przyjmuje oświadczenie o przeznaczeniu oleju opałowego zawierające nieprawdziwe dane. W takiej sytuacji bowiem warunek skorzystania z preferencyjnej stawki podatkowej miałby cechy niemożliwego do spełnienia, co godzi w zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz zasadę proporcjonalności ograniczeń praw majątkowych jednostki – Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 lutego 2015 r., sygn. akt SK 14/12.

 

SWOBODA WYPOWIEDZI

Trybunał Konstytucyjny w odpowiedzi na pytanie, czy znieważenie funkcjonariusza publicznego w sytuacji niepublicznej jest karalne, stwierdził, że ważniejsza jest nieskrępowana debata publiczna niż ochrona funkcjonariusza-polityka. Według Trybunału, badając, czy doszło do przestępstwa, prokuratury i sądy powinny brać pod uwagę status autora znieważającej wypowiedzi i osoby znieważanej oraz charakter wypowiedzi – czy padła w ramach debaty publicznej i jakie racje stały za danymi słowami. Jeżeli wypowiedź znieważająca nie była nakierowana wyłącznie na naruszenie czci osoby lub godności urzędu, wymierzane sankcje karne nie powinny eliminować możliwości uczestniczenia oskarżonego w debacie publicznej lub wywoływać w tym zakresie efektu mrożącego. Zdaniem Trybunału w przypadku funkcjonariuszy niebędących jednocześnie politykami, w razie kolizji z wolnością wypowiedzi, należy przyznać pierwszeństwo ochronie porządku publicznego, zarówno ze względu na sprawne funkcjonowanie urzędu, jak i ze względu na ochronę godności funkcjonariusza. Natomiast ważenie konstytucyjnych wartości, jakimi są wolność wypowiedzi oraz porządek publiczny – w sytuacji, gdy ochrona porządku publicznego miałaby polegać na ochronie niezakłóconego działania i godności funkcjonariusza-polityka – nakazuje dać priorytet wolności wypowiedzi. Ważniejsza jest nieskrępowana debata publiczna niż ochrona funkcjonariusza-polityka – Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 lutego 2015 r., sygn. akt SK 70/13.