Biuletyn Prawniczy Kancelarii Radcy Prawnego Adam Polowiec (23 lutego – 1 marca 2015 r.)

Biuletyn Prawniczy Kancelarii Radcy Prawnego Adam Polowiec (23 lutego – 1 marca 2015 r.)

Przedstawiamy kolejny numer biuletynu prawniczego Kancelarii Radcy Prawnego Adam Polowiec. Znajdą w nim Państwo informacje na temat nowych przepisów prawa oraz projektowanych nowelizacji, jak również orzecznictwo, w tym Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, czy też Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

PODATKI I RACHUNKOWOŚĆ

Ustawa z dnia 16 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 251) – wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem art. 4, który wchodzi w życie z dniem 28 lutego 2015 r.

W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) zmianie ulegnie brzmienie art. 2, art. 9 ust. 1a, art. 11 ust. 1, art. 20, dodany zostanie rozdział 5a, uchylony zostanie w art. 30 ust. 1 pkt 7.

W ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) zmianie ulegnie brzmienie art. 99, art. 306f §2, dodany zostanie w art. 68 §4a, w art. 272 w pkt 3 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 4.

 

OBLIGACJE

Ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach (Dz. U. z 2015 r., poz. 238)
– wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2015 r.

 

Trybunał Konstytucyjny; Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

SPRZEDAŻ OLEJU OPAŁOWEGO

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że § 6 ust. 5 w związku z § 5 pkt 1, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2003 r., oraz § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego w zakresie, w jakim dotyczy przypadków nieświadomego przyjęcia przez sprzedającego oświadczenia o przeznaczeniu nabywanego oleju na cele opałowe zawierającego nieprawdziwe dane, jest niezgodny z art. 64 ust. 1 i 3 w związku z art. 2 oraz art. 31 ust. 3 Konstytucji. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że podatnik nie może ponosić negatywnych konsekwencji składania fałszywych oświadczeń przez osoby trzecie – nabywców oleju opałowego, w przypadku, gdy nie miał on świadomości, że przyjmuje oświadczenie o przeznaczeniu oleju opałowego zawierające nieprawdziwe dane. W takiej sytuacji bowiem warunek skorzystania z preferencyjnej stawki podatkowej miałby cechy niemożliwego do spełnienia, co godzi w zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz zasadę proporcjonalności ograniczeń praw majątkowych jednostki – Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 lutego 2015 r., sygn. akt SK 14/12.

 

SWOBODA WYPOWIEDZI

Trybunał Konstytucyjny w odpowiedzi na pytanie, czy znieważenie funkcjonariusza publicznego w sytuacji niepublicznej jest karalne, stwierdził, że ważniejsza jest nieskrępowana debata publiczna niż ochrona funkcjonariusza-polityka. Według Trybunału, badając, czy doszło do przestępstwa, prokuratury i sądy powinny brać pod uwagę status autora znieważającej wypowiedzi i osoby znieważanej oraz charakter wypowiedzi – czy padła w ramach debaty publicznej i jakie racje stały za danymi słowami. Jeżeli wypowiedź znieważająca nie była nakierowana wyłącznie na naruszenie czci osoby lub godności urzędu, wymierzane sankcje karne nie powinny eliminować możliwości uczestniczenia oskarżonego w debacie publicznej lub wywoływać w tym zakresie efektu mrożącego. Zdaniem Trybunału w przypadku funkcjonariuszy niebędących jednocześnie politykami, w razie kolizji z wolnością wypowiedzi, należy przyznać pierwszeństwo ochronie porządku publicznego, zarówno ze względu na sprawne funkcjonowanie urzędu, jak i ze względu na ochronę godności funkcjonariusza. Natomiast ważenie konstytucyjnych wartości, jakimi są wolność wypowiedzi oraz porządek publiczny – w sytuacji, gdy ochrona porządku publicznego miałaby polegać na ochronie niezakłóconego działania i godności funkcjonariusza-polityka – nakazuje dać priorytet wolności wypowiedzi. Ważniejsza jest nieskrępowana debata publiczna niż ochrona funkcjonariusza-polityka – Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 lutego 2015 r., sygn. akt SK 70/13.