Biuletyn Prawniczy Kancelarii Radcy Prawnego Adam Polowiec (15 – 21 kwietnia 2013 r.)
Przedstawiamy kolejny numer biuletynu prawniczego Kancelarii Radcy Prawnego Adam Polowiec. Znajdą w nim Państwo informacje na temat nowych przepisów prawa oraz projektowanych nowelizacji, jak również orzecznictwo, w tym Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, czy też Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Nowe Prawo
PRAWO ADMINISTRACYJNE
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 kwietnia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za udzielenie i uznanie dopuszczenia jednostkowego pojazdu (Dz. U. z 2013 r., poz. 445) – wejdzie w życie z dniem 22 czerwca 2013 r.
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 kwietnia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu (Dz. U. z 2013 r., poz. 446) – wejdzie w życie z dniem 22 czerwca 2013 r.
ANTYDUMPING
Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 311/2013 z 3 kwietnia 2013 r. rozszerzające ostateczne cło antydumpingowe, nałożone rozporządzeniem wykonawczym (UE) nr 467/2010 na przywóz krzemu pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej, na przywóz krzemu wysyłanego z Tajwanu, zgłoszonego lub niezgłoszonego jako pochodzący z Tajwanu (Dz. UE z 5.04.13 r., nr L 95) – weszło w życie z dniem 6 kwietnia 2013 r. Wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 322/2013 z 9 kwietnia 2013 r. wszczynające dochodzenie dotyczące możliwego obchodzenia środków antydumpingowych wprowadzonych rozporządzeniem wykonawczym Rady (UE) nr 791/2011 w odniesieniu do przywozu niektórych rodzajów tkanin siatkowych o otwartych oczkach z włókien szklanych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej poprzez przywóz niektórych rodzajów tkanin siatkowych o otwartych oczkach z włókien szklanych wysyłanych z Indii i Indonezji, zgłoszonych lub niezgłoszonych jako pochodzące z Indii i Indonezji, oraz poddające ten przywóz rejestracji (Dz. UE z 10.04.13 r., nr L 101) – weszło w życie z dniem 11 kwietnia 2013 r. Wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.
OCHRONA ZDROWIA
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie wymagań dla Systemu Informacji Medycznej (Dz. U. z 2013 r., poz. 463) – wejdzie w życie z dniem 1 maja 2013 r.
NOMENKLATURA SCALONA
Rozporządzenia wykonawcze Komisji (UE) nr 327/2013 i nr 328/2013 z 8 kwietnia 2013 r. dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej (Dz. UE z 10.04.13 r., nr L 101) – weszło w życie z dniem 11 kwietnia 2013 r. Wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Orzecznictwo
Naczelny Sąd Administracyjny
ZALEGŁOŚCI PODATKOWE
Biorąc pod uwagę kontekst wynikający z treści art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej, kwotę główną zaległości oraz odsetki za zwłokę od tej zaległości należy rozpatrywać łącznie, jako odnoszące się do tego samego zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 62 § 1 Ordynacji podatkowej. Dyspozycja podatnika (art. 61 § 1 in fine Ordynacji podatkowej) o zarachowaniu wpłaty na poczet skonkretyzowanego zobowiązania podatkowego […] musi zostać przez organ podatkowy uwzględniona, przy czym organ ten nie jest związany wskazywanymi przez podatnika proporcjami rozliczenia należności głównej i odsetek za zwłokę od tej należności. Wiążący dla organu jest sposób rozliczeń wskazany w art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 marca 2013 r., sygn. akt: II FSK 1458/11.
Trybunał Konstytucyjny; Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
SŁUŻBY MUNDUROWE
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone wnioski prokuratora generalnego dotyczące stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz użycia broni palnej lub psa służbowego przez funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Stosowanie środków przymusu bezpośredniego, a zatem wkraczanie w sferę konstytucyjnie chronionej wolności osobistej, wymaga, zgodnie z art. 41 ust. 1 Konstytucji, pełnego i szczegółowego uregulowania w ustawie. Tymczasem w ustawie o Służbie Więziennej, jak i ustawie o Biurze Ochrony Rządu regulacje te są szczątkowe. Kwestionowane przepisy ustawowe upoważniające do uregulowania w rozporządzeniach materie zastrzeżone dla ustaw naruszają również art. 92 ust. 1 Konstytucji, ponieważ wadliwie określają zakres spraw przekazanych do unormowania w aktach wykonawczych – wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 marca 2013 r., sygn. akt: K 11/12.
SĄDOWNICTWO
Trybunał Konstytucyjny rozstrzygał dwa problemy konstytucyjne: czy minister może w drodze rozporządzenia tworzyć i znosić sądy, ustalać ich siedziby i obszary właściwości oraz czy upoważnienie do wydania tego rozporządzenia zawarte w zakwestionowanych przepisach zostało przez ustawodawcę właściwie skonstruowane. Trybunał Konstytucyjny uznał, że skoro tworzenie i znoszenie sądów nie stanowi zmiany ustroju sądów w rozumieniu art. 176 ust. 2 Konstytucji, a zatem dokonywanie tych czynności nie wymaga ustawy, to czynności te mogą być wykonywane przez ministrów w drodze rozporządzenia wydawanego na podstawie prawidłowo skonstruowanego upoważnienia ustawowego – wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 marca 2013 r., sygn. akt: K 27/12.
Projekty, Nowelizacje, Zmiany
OCHRONA ZDROWIA
Skuteczniejszy monitoring szpitalnych zakażeń
Od dnia 13 kwietnia 2013 r. kontrolą zachorowań w szpitalach będą zajmować się pracownicy medyczni posiadający ściśle określoną specjalizację.