Biuletyn Prawniczy Kancelarii Radcy Prawnego Adam Polowiec (27 maja – 2 czerwca 2013 r.)

Biuletyn Prawniczy Kancelarii Radcy Prawnego Adam Polowiec (27 maja – 2 czerwca 2013 r.)

Przedstawiamy kolejny numer biuletynu prawniczego Kancelarii Radcy Prawnego Adam Polowiec. Znajdą w nim Państwo informacje na temat nowych przepisów prawa oraz projektowanych nowelizacji, jak również orzecznictwo, w tym Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, czy też Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

PRAWO ADMINISTRACYJNE

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 9 maja 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i trybu wydawania kart pojazdów, wzoru karty pojazdu oraz jej opisu (Dz. U. z 2013 r., poz. 591) – wejdzie w życie z dniem 22 czerwca 2013 r.

W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 20 października 2003 r. w sprawie warunków i trybu wydawania kart pojazdów, wzoru karty pojazdu oraz jej opisu (Dz. U. z 2003 r., nr 189, poz. 1858 oraz z 2006 r., nr 86, poz. 600) uległo zmianie brzmienie §1, §5, §8.

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 23 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentów stanowiących podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucja, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdów (Dz. U. z 2013 r. poz. 592) – wejdzie w życie z dniem 22 czerwca 2013 r.

W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 24 września 2003 r. w sprawie dokumentów stanowiących podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucja, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdów (Dz. U. z 2004 r., nr 189, poz. 1857) uległo zmianie brzmienie §2.

 

POSTĘPOWANIE CYWILNE

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postepowaniu cywilnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 600) – wejdzie w  życie z dniem 7 czerwca 2013 r.

 

Trybunał Konstytucyjny; Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

 

CZAS PRACY SĘDZIÓW

Sędziowie trybunału podkreślili, że ustawodawca ma swobodę w określeniu systemu pracy dla określonych grup zawodowych. Konstytucja nie przesadza ani o wymiarze czasu pracy, ani o rekompensatach za nadgodziny. Obowiązujący sędziów model czasu pracy jest także w pełni spójny z zasadami wynagradzania. I skoro czas pracy sędziego określony jest wymiarem jego zadań, to obowiązujące zasady wynagrodzenia maja u podstaw przesłanki zobiektywizowane różnicowania płac – w zależności od szczebla wymiaru sprawiedliwości, długości stażu i pełnionych przez sędziego funkcji. Brak uzależnienia wysokości wynagrodzenia od liczby spraw, szybkości, sposobu orzekania czy jakkolwiek rozumianych sukcesów w pracy należy uznać za rozwiązanie podkreślające szacunek dla urzędu sędziego i gwarantujące jego niezawisłość. Biorąc pod uwagę, że skarżący nie uwzględnił ani konstytucyjnych podstaw statusu prawnego sędziego, ani specyfiki jego służby związanej bezpośrednio z obowiązkiem zapewnienia urzędowi niezawisłości, trybunał uznał, że zaskarżony przepis, choć zgodny z konstytucją, nie oznacza aprobaty dla nadmiernego obciążania sędziów sprawami i związanymi z tym dodatkowymi obowiązkami – wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 maja 2013 r. sygn. akt: SK 11/11.