Konferencja – Przygotowanie polskiego przemysłu do budowy elektrowni jądrowych.

Konferencja – Przygotowanie polskiego przemysłu do budowy elektrowni jądrowych.

W dniach 22-24 września 2015 r., odbyła się organizowana przez Ministerstwo Gospodarki, Urząd Dozoru Technicznego i Instytut Spawalnictwa, konferencja „Przygotowanie polskiego przemysłu do budowy elektrowni jądrowych”, na której Polowiec i Wspólnicy sp.j. reprezentował radca prawny Marcin Jamrozik.

Na konferencji przedstawiono między innymi stan realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) do roku 2030, rolę Urzędu Dozoru Technicznego w realizacji PPEJ i funkcjonowaniu obiektów energetyki jądrowej, perspektywy udziału przemysłu krajowego w budowie bezpieczeństwa i konstrukcji stalowych elektrowni jądrowych oraz międzynarodowe normy i standardy dotyczące budowy i funkcjonowania obiektów energetyki jądrowej (np. ASME czy RCC-M).

Obecnie trwa przygotowanie Krajowego Planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym. W tym zakresie trwa między innymi poszukiwanie nowej lokalizacji składowiska odpadów nisko i średnioaktywnych.

Uczestnicy zgodzili się że głównym wykonawcą dla inwestora PGE EJ i dostawcą technologii jądrowych musi być podmiot zagraniczny. Krajowi przedsiębiorcy widziani są w roli bezpośrednich podwykonawców, w szczególności w obszarach usług budowlano-montażowych, prac projektowych, prac ziemnych, produkcji konstrukcji stalowych, prac spawalniczych, produkcji armatury, rurociągów ciśnieniowych, pomp, produkcji zbiorników i produkcji sprzętu elektroenergetycznego.

Jak wynika z analizy Ministerstwa Gospodarki w Polsce działa kilkuset przedsiębiorców mających doświadczenie w realizacji projektów jądrowych na całym świecie. Jak szacuje Ministerstwo Gospodarki do 2030 wartość udziału polskiego przemysłu w całości programu jądrowego wynosić powinna ok. 60%

Docelowo PPEJ zakłada wprowadzenie do polskiego „miksu energetycznego” dwóch elektrowni jądrowych do roku 2035.

Będziemy obserwować rozwój PPEJ, tak aby mieć kompetencję i wiedzę potrzebną do świadczenia pomocy przedsiębiorstwom biorącym udział w realizacji PPEJ.